120 מחקרים פעילים לחיזוק החקלאות הישראלית ותכנית להקמת 49 מתקני פיילוט של אגרי-וולטאי

0
163
צילום: מו"פ צפון

הצלחה לכנס האסטרטגי של מו"פ צפון לגיבוש תכנית עבודה-רב שנתית

הצלחה ל'כנס האסטרטגיה' של מו"פ (מחקר ופיתוח) צפון במכון המחקר מיגל של החברה לפיתוח הגליל, שהתקיים במתחם 'מארג' לתעסוקה שיקומית ותיירותית בצומת כח, כחלק מחשיבה על תרומה אזורית, בהשתתפות הנהלות מו"פ צפון ומיגל, חוקרי מו"פ צפון, נציגים בכירים ממשרד החקלאות, מועצת הצמחים וקק"ל, חוקרים, מדריכים ומגדלים.

חיה רק יהלום, מנהלת מו"פ צפון: "מטרות הכנס העיקריות, שהושגו בהצלחה יתרה, היו לחזק את השותפות וההסכמה בין בעלי העניין של המו"פ, ומתוך התובנות לגבש יחד תוכנית עבודה רב-שנתית למו"פ שתתרום ערך משמעותי ומתמשך לחקלאי הצפון בפרט, ולחקלאיים הישראליים בכלל. זאת באמצעות קידום חקלאות חכמה ומדייקת, ברת קיימא ורווחית, תוך התחשבות בהיבטים כגון צרכי החקלאים להתייעלות, חיסכון בכוח אדם תוך הכנסת טכנולוגיות של רובוטיקה, מיחשוב וחיישנים, התמודדות עם יבוא ומחיר המים והתמודדות עם שינויי האקלים" אומרת רק יהלום ומוסיפה "המחקר מתמקד בקידום ענפי החקלאות השונים, תוך התייחסות לרגולציה, כלכלה, שיווק ועוד. הגדרנו שכל מחקר שנערך במו"פ נדרש לעמוד בשלושה תנאים הכרחיים – להיות בעל ערך לחקלאי הצפון, בעל ערך מדעי, ובעל מימון לקיומו".

כחלק מהכנס, בהנחיית היועצת הארגונית יעל ליטוין, התכנסו המשתתפים בשולחנות עגולים לטובת ניהול דיונים מקצועיים וסיעור מוחות בנושאים הנוגעים לעתיד המו"פ, בהם התגברות על חסמים, תוכניות מחקר לעתיד, אתגרים העומדים בפני חקלאי הצפון, סקרים כלכליים בענף החקלאות, סקר חקלאים מקדים שנערך במו"פ צפון בהשתתפות 152 חקלאים, ועוד.

מו"פ צפון הפועל כחטיבה עצמאית במכון המחקר מיגל, הינו המו"פ האזורי הפריפריאלי הגדול ביותר בישראל, המרכז ומבצע את המחקר והפיתוח החקלאי היישומי בצפון הארץ. היקפו ומספר החוקרים המועסקים בו מאפשרים גמישות תפעולית ומתן מענה איכותי לצרכי האזור כולו, המשתרע על מרחב מחוז גליל גולן של משרד החקלאות, עמק הירדן וחלק מבית שאן, וכולל 11 מועצות אזוריות ומקומיות חקלאיות בהיקף יצור חקלאי טרי של למעלה מ-6 מיליארד שקלים בשנה.

במסגרת מו"פ צפון, מתנהלים כיום כ-120 מחקרים יישומיים פעילים המטפלים בכ-35 גידולים שונים, שמטרתם הגדלת יבולים, שיפור איכות התוצרת, שיפור פרוטוקולי גידול, עיצוב חדשני של מטעי פרי לשילוב מיכון חקלאי מתקדם ורובוטים, הפחתת ריסוסים ופיתוח פתרונות אקולוגיים להתמודדות עם מזיקים, התמודדות עם שינויי אקלים, השבחת ואקלום זנים חדשים, בחינת גידולים חדשים, חסכון בכוח אדם ועוד.

כמו כן, עם ההתחממות הגלובלית ובמסגרת המיזם הארצי לקידום תחום האגרי-וולטאי, ביוזמת משרדי החקלאות והאנרגיה, תוביל מו"פ צפון-מיגל, הקמת 49 פיילוטים על פני שטח של 650 דונם, לבחינת השפעת המתקנים הסולאריים על כ-30 גידולים שונים, וזאת בשיתוף פעולה עם 16 חברות שונות במגוון טכנולוגיות. מטרת טכנולוגיית האגרי-וולטאי, לאפשר דו-שימוש בקרקע חקלאית, להפקת אנרגיה ירוקה ונקייה מאור השמש, המיטיבה הן עם הסביבה והן עם החקלאות. הפאנלים הסולאריים המותקנים מעל הגידולים, ישמרו את איכות התוצרת, ואף יסייעו בשיפורה, הודות למשטר הצללה משוכלל מבוסס מעקב אחר השמש וצרכי הצמח, המסוגל להגן על גידולים מסוימים בפני עודפי קרינה בהתאם לעונה וזווית השמש.

צילום: מו"פ צפון

השאר תגובה

נא להזין את ההערה שלך!
נא להזין את שמך כאן