התנגדות לצוואה

0
118
קרדיט - Canva

הגשת התנגדות לצוואה היא לא עוד לא פעולה טכנית אלה מהלך משפטי מהותי שמחייב מחשבה מעמיקה לפני היציאה לדרך. בהתאם הצעד הראשון הוא פנייה לעורך דין, גם אם החוק מאפשר את הגשת ההתנגדות בלי עזרת משפטן (אלא רק עם תצהיר מאומת ע"י עורך דין). עו"ד יוסי ברקוביץ' כבר הוביל בהצלחה הליכים אלה במגוון רחב של מצבים, ובאופן טבעי הניסיון יקר הערך שצבר מסייע ללקוחותיו.

באילו עילות ניתן להגיש התנגדות לצוואה?

* פגמים צורניים – ישנן 4 דרכים לערוך צוואה: בעל-פה, בפני עדים, בכתב או בפני רשות. לכל דרך יש כללים ברורים, ואי עמידה בהם עשויה להוביל לאי קיום הצוואה.

* היעדר כשירות – עילה נפוצה נוספת להגשת התנגדויות לצוואות היא היעדר כשירות של עורך הצוואה במועד הכנת המסמך. לשם כך נדרשת הוכחה משכנעת, כלומר חוות דעת של מומחה שתקבע באופן חד-משמעי כי האדם הרלוונטי לא יכול היה להפעיל שיקול דעת במועד המדובר.

* איומים או תחבולות – בכל מצב שבו צוואה נכתבת תחת איום, הפעלת לחץ או מעשה הונאה, ניתן (וכמובן גם כדאי) להתנגד למתן הצו שיאפשר לקיים אותה ולמעשה לעוות את הרצון האמיתי של המנוח או המנוחה.

* מעורבות אסורה – למעשה, ישנם מצבים שבהם מעורבות בעריכת הצוואה לכשעצמה אסורה על-פי החוק. כך למשל אם אחד העדים שחתמו על הצוואה מוזכר בה כזוכה, היא תיפסל, וגם אם בן/בת זוג של עד או עדה מופיעים בצוואה היא בטלה מבחינת החוק.

* הוראות לא חוקיות או לא מוסריות – לדוגמה, הורשת סכום כסף מסוים לאדם בתנאי שיתגרש מאשתו.

טיפול יסודי ומעמיק בכל פנייה

לפני הגשת התנגדות לצוואה חשוב לבחון באופן יסודי את ההיתכנות לכך שהיא תתקבל, כלומר לוודא שאכן ישנה עילה קבילה לפסילתה של הצוואה – בין אם כולה ובין אם הוראות ספציפיות מתוכה. זוהי המומחיות של עו"ד יוסי ברקוביץ', שכאמור צבר ניסיון נרחב בתחום. השירות ניתן בזמינות גבוהה, מפני שניתן להתנגד למתן צו קיום צוואה רק אם הוא עדיין לא הוצא ואם לא חלפו 14 ימים מיום פרסום הבקשה למתן הצו (לאחר מכן ישנו הליך אחר, מורכב יותר), ומתוך מחויבות אמיתית לכל לקוח ולכל לקוחה.

השאר תגובה

נא להזין את ההערה שלך!
נא להזין את שמך כאן