מהם קשיים בוויסות חושי בקרב ילדים וכיצד נתמודד עמן?

0
278
credit: freepik

כולנו עשויים לחוש מפעם לפעם כי המציאות מעמיסה עלינו. סביבות רועשות, אורות בוהקים מדי או תחושות שונות הגורמות לצמרמורת, עשויות לעתים להיעשות בלתי נסבלות. עבור רובנו, אמנם, מדובר בתופעות המתרחשות לעתים רחוקות בלבד וברוב המקרים, לא מדובר במשהו שמנוחה קטנה לא תפתור. עם זאת, כאשר קיימת לקות בוויסות החושי, ההשפעה עשויה להיות הרסנית בכל תחומי החיים. בקרב המתמודדים עם קויות בוויסות החושי הרגישות לגירויים עשויה להיות גבוהה מאוד ולעתים גם מגע עדין עשוי להיחוות כמציק מאוד ואפילו מכאיב. לחילופין, לעתים גם גירוי חושי עז, אינו מעורר כל תגובה. החדשות הטובות הן שכיום, ישנם אפיקים יעילים רבים עבור טיפול בוויסות חושי. רחל צור המברה ממרכז מבטים, מסבירה יותר על התופעה ועל הטיפול בה.

אבחון נכון הוא המפתח

כדי להבין את חוויית החיים של אדם עם קשיים בוויסות החושי, נדמיין את הדוגמה הבאה. נניח שנאלצנו להכניס את ידינו לצינור ניקוז או לדלי מלוכלך ולפתע, חשנו מרקם חלקלק וצמיגי על זרוענו, או אולי דגדוגים קלים שעשויים להעיד על כך שמשהו הולך עלינו. כמובן שהתגובה המיידית שלנו תהיה בהלה או גועל. חלקנו נשלוף במהירות את הזרוע ונרוץ לרחוץ אותה, חלקנו אפילו עשויים לצעוק בזעזוע. אם מישהו היה מדבר אלינו באותו רגע, סביר להניח שהיינו מתקשים מאוד להתייחס אליו. זוהי למעשה הדרך בה אדם המתמודד עם קשיים בוויסות חושי חווה את העולם רוב הזמן.

לכן, רגע לפני שאנו מחפשים עבור ילדינו טיפול בבעיות התנהגות, חשוב שנבחן האם מקור ההתנהגות מתחיל ברמה החושית. אלו עשויות להיות תחושות בלתי נסבלות, אי שקט בגוף, רעשים חזקים מדי או אורות מסנוורים, לקויות אלו לובשות צורות רבות.

המענה שחיפשת מתחיל כאן

רחל צור המברא מלווה ילדים עם קשיים התפתחותיים ואת בני משפחותיהם במשך מעל שני עשורים וצברה מיומנות וידע רב בתחום. במרכז מבטים, עומד לרשותך טווח רחב של שירותים שיסייעו לך להתמודד ביעילות עם אתגרי הוויסות החושי. מתוכניות טיפול ייעודיות ועד הדרכת הורים לגיל הרך. יש לצידך צוות מקצועי שמלווה אותך לכל אורך הדרך. למידע נוסף, ניתן להתקשר למספר 04-6336231.

השאר תגובה

נא להזין את ההערה שלך!
נא להזין את שמך כאן